Astrofotografia – zjawiska i obiekty na niebie

W naszej szkole trzy uczennice z klasy siódmej realizują projekt edukacyjny pt. „Astrofotografia –zjawiska i obiekty na niebie” pod opieką pani Agaty Czechowicz. Głównym celem projektu jest obserwacja ciał, obiektów oraz zjawisk na niebie. Uczennice zapoznały się ze sposobem liczenia gwiazd, potrafią rozróżniać gwiazdy od planet, wykonywały autorskie zdjęcia, zrobiły model układu słonecznego, plansze dotyczące faz księżyca oraz wykonały modele najważniejszych gwiazdozbiorów. W ramach realizacji projektu zorganizowaliśmy lekcje pokazową dla uczniów z oddziału przedszkolnego, która odbyła się 25 kwietnia 2018 roku. Uczniowie klasy siódmej własnoręcznie wystroili salę, były elementy związane z kosmosem i dlatego młodsi koledzy i koleżanki wchodząc do sali od razu, wiedzieli na jaki temat będą zajęcia. Uczniowie omówili najważniejsze zagadnienia związane z Układem Słonecznym posługując się przygotowaną prezentacją multimedialną. Na koniec spotkania uczniowie i uczennice klasy siódmej integrowali się z młodszymi koleżankami i kolegami wykorzystując powszechną grę „głuchy telefon”. Oczywiście wyrazy musiały być związane z omawianymi zagadnieniami na zajęciach. Taka forma bardzo pozytywnie wpływa na relacje między uczniami.

Poprzez takie działanie niektórzy młodzi uczniowie pogłębili swoja wiedzę, bo udzielali poprawnych odpowiedzi, potrafili wymienić planety, wiedzieli, że Słońce to najjaśniejsza i najbliższa gwiazda, a dla niektórych te rzeczy były całkiem nowe.

Każdy wyszedł z zajęć zadowolony, zarówno starsi jaki i młodsi zostali w odpowiedni sposób nagrodzeni, każdy przedszkolak otrzymał słodycze i rysunek do pokolorowania związany z omawianymi zagadnieniami, a starsi pochwałę i oceny.