WIZYTA W MUZEUM BOMBEK CHOINKOWYCH

„Jest takie magiczne pudełko,
w nim świat zaczarowany,
świat bombek choinkowych,
mojej babci, od jej mamy.”

11 grudnia dzieci klas 0 – III wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Jest to jedyne na świecie takie muzeum. Zostało założone w 2012 r. przez właściciela firmy BILIŃSKI – Janusza Bilińskiego, który od lat zajmuje się produkcją ręcznie malowanych ozdób choinkowych.

W muzeum można podziwiać setki unikatowych eksponatów z różnych krajów i epok. Ekspozycja rozpoczyna się od choinek przepięknie ozdobionych w różnych stylach: amerykańskim, wiktoriańskim, francuskim, skandynawskim, no i oczywiście staropolskim. W gablotach znajdują się tysiące wyprodukowanych i ozdobionych ręcznie bombek, o przeróżnych kształtach i kolorach. Po muzeum oprowadzał nas przewodnik, który opowiadał nam o jego historii, pokazując zgromadzone skarby. Dzieci obejrzały cały proces powstawania bombki, co było nie lada atrakcją! Tworzywem do powstania szklanych ozdób są rurki szklane. Na oczach dzieci dmuchacz podgrzewał szkło przy pomocy palnika, a gdy było już bardzo miękkie, dmuchając w rurkę formował odpowiedni kształt. Następnie nalał do przezroczystej kuli azotanu srebra i powstała srebrna lustrzana bombka. Pełni wrażeń z tego pokazu przeszliśmy do sali, w której panie zaprezentowały sposoby dekorowania szklanych ozdób. Okazało się, że czynność ta wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości.

Niezapomniane wrażenia zapewniły dzieciom warsztaty plastyczne, podczas których samodzielnie ozdabiały bombki według własnego pomysłu, wykorzystując do tego specjalny klej i różnokolorowe brokaty. Sprawiło im to dużą przyjemność. Własnoręcznie ozdobione bombki dzieci mogły zabrać do domu.

Znaczną część muzealnej hali zajmuje ekspozycja różnorodnych świątecznych ozdób, które mogliśmy nie tylko podziwiać, ale tez kupić. Wychodząc z muzeum każde dziecko otrzymało wcześniej zamówioną bombkę z własnym imieniem.

Wycieczka do muzeum dostarczyła dzieciom wiele radości i wzbogaciła ich wiedzę na temat ozdób, które będą zawieszać w domu na własnych choinkach.

LM