Wycieczka do Nowej Dęby

Czwartek 10 października 2019 r. był dla uczniów naszej szkoły dniem, kiedy zajęcia wyglądały zupełnie inaczej niż na co dzień. Tego dnia bowiem przenieśliśmy się do świata teatru i indiańskich opowieści. Tuż po godzinie 8.00 udaliśmy się autokarem do Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, aby obejrzeć spektakle wystawiane przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Dzieci z klas 0 – III poznały historię „Pokahontas – indiańskiej księżniczki”, która „patrząc sercem” nie dopuściła do rozlewu krwi pomiędzy kolonizatorami, a plemieniem z którego pochodziła. Dzieci zachęcane przez aktorów, brały aktywny udział w spektaklu klaszcząc, śpiewając i ostrzegając bohaterów przed czyhającymi zasadzkami. Natomiast uczniowie z klas IV – VIII obejrzeli sztukę pt. „Opowieści Białego Mustanga”, która opowiadała historię miłości młodego Indianina i jego wybranki, borykających się z licznymi przeszkodami na drodze do wspólnego szczęścia. Obydwa przedstawienia niosły ze sobą ponadczasowe przesłanie, że przemoc sprowadza jedynie cierpienie, łzy i zniszczenie, i że zawsze powinniśmy dążyć do pokojowych rozwiązań. Ważne jest, abyśmy również bronili swoich przekonań, jeśli są dobre i słuszne.
Spotkanie z żywym słowem dostarczyło nam niezwykłych przeżyć. Pozwoliło zapoznać się z ciekawą, ale i wymagającą pracą aktora, środkami wyrazu artystycznego używanymi przez artystów. Ponad to mogliśmy zaobserwować ciekawe połączenie różnych dziedzin artystycznych w jednym miejscu. Piękna i pomysłowa scenografia, charakteryzacja bohaterów, śpiew i ekspresja ruchowa stanowiły doskonałe pole do kształtowania wyobraźni i twórczego myślenia u dzieci.
Wyjazd był też dla naszych uczniów, szczególnie tych z klas młodszych, okazją do zweryfikowania nabytej podczas zajęć dydaktycznych i spotkania z policjantami wiedzy na temat bezpiecznego podróżowania, przemieszczania się w zorganizowanej grupie i przechodzenia przez jezdnię. Wychowankowie wprowadzali w życie również zasady kulturalnego zachowania, z czego jesteśmy niezwykle dumni. Nasz pobyt w Nowej Dębie dopełniliśmy harcami na placu zabaw, jesiennym spacerem przez park i ulicami miasta, podczas którego oglądaliśmy ciekawe rzeźby oraz zaobserwowaliśmy typowe elementy miejskiego krajobrazu. W pobliskiej pizzerii zjedliśmy posiłek i po kilku godzinach spędzonych w tym mieście, zadowoleni z udanego wyjazdu wróciliśmy do naszej szkoły. Mamy nadzieję, że ta teatralna lekcja rozbudzi w naszych wychowankach artystyczne zainteresowania.

                                                                                                                                                 MD