ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

Koniec listopada większości z nas kojarzy się z andrzejkami –wieczorem wróżb i zabaw. Wigilia imienin Św. Andrzeja, przypadająca w nocy z 29 na 30 listopada, to również ostatni czas na huczne rozrywki przed czterotygodniowym okresem Adwentu.
Według tradycji andrzejki to wieczór tajemniczych znaków i wróżb, w którym uczestniczyły tylko dziewczęta i „panny na wydaniu”, dla których był on okazją do poznania swojej przyszłości dotyczącej zamążpójścia, dlatego traktowano go niezwykle poważnie. Natomiast chłopcy i kawalerowie próbowali rozpoznać swój los w wigilię Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w nocy z 24 na 25 listopada, kiedy to obchodzono katarzynki – odpowiednik andrzejek. Obydwa zwyczaje były mocno zakorzenione w polskiej tradycji, jednak współcześnie to andrzejki stały się okazją do zabaw tanecznych oraz wróżb zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
W naszej szkole również podtrzymujemy tradycję katarzynek i andrzejek, dlatego w środę 27 listopada 2019 roku dołożyliśmy wszelkich starań, aby tradycji stało się zadość. Uczniowie klas starszych andrzejki rozpoczęli dyskoteką i kontynuowali podczas noclegu w szkole, zapewne starając się zapamiętać sny, które być może uchylały rąbka tajemnicy na temat przyszłości, natomiast nasi młodsi wychowankowie już od porannego przekroczenia progu szkoły, niecierpliwie oczekiwali rozpoczęcia zabawy andrzejkowej. Zaczęliśmy więc od wróżb, które dotyczyły najbliższej, jak i dalszej przyszłości. Dzieci tradycyjnie lały wosk przez dziurkę od klucza, przestawiały buty w stronę drzwi, odkrywały tajemnicę kubeczków skrywających przedmioty sugerujące, jaki daną osobę czeka los oraz przebijały serca z imionami swoich przyszłych wybranek i wybranków. Ponadto, chcąc przywołać szczęście, próbowały wrzucić monetę do miski z wodą. Uczniowie wywróżyli sobie również zawody w jakich będą pracować, symboliczne sylwety kotów zdradzały, co każdego czeka w dorosłości, zaś sylwety butów odkrywały tajemnicę najbliższych dni i tygodni. Po tej sporej dawce wiedzy o czekającej nas przyszłości, udaliśmy się na poczęstunek przygotowany przez mamy, aby nabrać sił przed zabawą taneczną przy największych przebojach. Każdy miał szansę zaprezentować swoje umiejętności taneczne, pobawić się wspólnie w kółeczku lub wybrać się w podróż pociągiem w rytmie najlepszej muzyki. Andrzejki zakończyliśmy słodką nagrodą za wspólną i fantastyczną zabawę oraz oczekiwaniem na spełnienie wróżb.
Dalszy ciąg zabawy andrzejkowej został przygotowany przez Samorząd Uczniowski w formie dyskoteki oraz biwaku. Starsi uczniowie naszej szkoły (klasy IV-VIII) wieczór andrzejkowy rozpoczęli o godzinie 18:00. Podczas nocy spędzonej w szkole nie zabrakło takich atrakcji jak wspólne oglądanie filmów, zabawy, gry planszowe czy  wspólne rozmowy.
Uczniowie po wielu różnych atrakcjach udali się na zasłużony odpoczynek.
Wczesnym rankiem uczestnicy biwaku wspólnie przygotowali śniadanie. Po smacznym posiłku uczniowie  biwaku udali się na lekcje.
Biwak był pięknym i intensywnym czasem budowania  przyjaźni i integracji między zespołami klasowymi. Uczniowie poprzez takie inicjatywy uczą się jak w przyjaznej atmosferze, twórczo i miło spędzać wolny czas razem.

MD

                                                                                                                                      ks. RW