Narodowe Święto Niepodległości

„Wymodlili ją wreszcie poeci prorocy

I z niewoli jak z torby wyjęli pielgrzymiej”

                  – Kazimierz Wierzyński

To wyjątkowe święto dla wszystkich Polaków.  Zostało one uchwalone na pamiątkę odzyskania przez Polskę upragnionej niezależności w 1918 roku po 123 latach zaborów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Pomimo wielu wcześniejszych zrywów powstańczych, nie udało się doprowadzić do odzyskania niepodległości. Jesienią 1918 r. pojawiła się realna szansa na przywrócenie Polski na mapę Europy i świata. Wówczas dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom.

10 listopada Józef Piłsudski po opuszczeniu twierdzy w Magdeburgu przyjechał do Warszawy
i nawiązał współpracę z Radą Regencyjną. 11 listopada 1918 roku podpisany został w Compiegne traktat pokojowy między Francją a Niemcami, kończący I wojnę światową. Na prośbę Rady Regencyjnej objął on w tym dniu dowództwo nad Polską Siłą Wojskową. 14 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę cywilną, a na mocy dekretu z 22 listopada 1918 r. objął urząd Tymczasowego Naczelnika Państwa.

Święto 11 listopada ustanowione zostało ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Narodowe Święto Niepodległości przywrócono dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce 1989 roku.

Z powodu pandemii uczniowie klas starszych naszej szkoły świętowali 102 rocznicę niepodległości w domach, aktywnie uczestnicząc w projekcie „Świętujemy online”. Celem projektu była popularyzacja wiedzy o historii Polski, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz toższamości narodowej wśród uczniów. W ramach projektu uczniowie czytali książki i oglądali fimy o tematyce niepodległościowej, przygotowywali prezentacje multimedialne, plakaty, karty okolicznościowe, dekoracje w barwach narodowych.  Narodowe świętownie zakończyło się prezentacją prac naszych wychowanków zrealizowanych w ramach projektu.

WIN_20201110_170356.JPG


Najmłodsi wychowankowie zdążyli jeszcze przygotować akademię, której nie udało się zaprezentować przed publicznością. Dla starszych i młodszych kolegów zamieszczamy poniżej link do relacji z obchodów.  Mamy nadzieję, że taki symboliczny występ pozwoli nam poczuć się częścią wspaniałej społeczności i doda nam otuchy w tych trudnych czasach.