Nasi skrzydlaci przyjaciele zimową porą

Wszelkie stworzenia, w tym ptaki były nazywane przez św. Franciszka braćmi. Zwracał się do nich nawet w swoich kazaniach, a scenę tę przedstawia fresk „Kazania do ptaków”. Stworzenia te uprzyjemniają nam swym śpiewem pierwsze cieplejsze dni, wiosenny i letni wypoczynek na świeżym powietrzu, swoją muzyką rozweselają, gdy nadchodzą jesienne smutki, a zimą cieszą oko żółtymi, czerwonymi, szmaragdowymi kolorami upierzenia, odbijającymi się na bielutkim śniegu oraz urozmaicają widok z okna i przyrodnicze obserwacje. Jednak, aby ptaki miały sposobność do dawania nam tej radości w cyklicznym następstwie pór roku, muszą przetrwać zimę.

Ptaki są stworzeniami dzikimi i samodzielne zdobywanie pożywienia jest wpisane w ich naturę, jednak zimowa aura, która szczególnie w ostatnich tygodniach ukazała swoje piękno, ale i sprawiła wiele trudności, także tym istotom ograniczyła możliwości zdobywania pokarmu. Z pomocą ptaszkom przyszły dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej w Hadykówce, które szybko się zorganizowały i przyniosły do naszej placówki wykonane wraz z bliskimi karmniki, które zostały rozlokowane na obejściu szkolnym oraz zapas pożywienia. Są to bogate w odżywcze składniki ziarna m.in. czarnego słonecznika, siemienia, zbóż.

Uczniowie chętnie sprawdzają też, czy nasi mali przyjaciele skorzystali z przygotowanych dla nich stołówek i czy trzeba uzupełnić pokarm. Cieszy nas postępowanie naszych wychowanków, którzy udowodnili, że nie są im obce pojęcia takie jak empatia, dobro i pomoc. Chcemy również podziękować współtwórcom karmników oraz osobom, które przekazały pożywienie dla ptaków. Rodzice, Dziadkowie, Wujkowie serdecznie dziękujemy !!!

MD