„Każda wiosna jest jedyną wiosną, wiecznym zdumieniem”. E. Peters

Już z nami jest, choć jeszcze nie w pełnym rozkwicie i czasami jeszcze na zimowo. Wiosna. To ukochana pora roku osób tęskniących za świeżością zieleni, cieplejszym słońcem, śpiewem ptaków, rekreacją oraz możliwością rozpoczęcia prac ogrodowych. Niezmiernie ważna jest dla rolników, którzy zarówno kiedyś, jak i obecnie wypatrują dogodnego momentu na pierwsze prace polowe. Nadejście wiosny w polskiej tradycji ludowej bardzo długo było powiązane z obchodami Zwiastowania Najświętszej Marii Panny 25 marca, nie zaś z nastaniem astronomicznej wiosny 21 marca. Na wsiach świętowano więc dzień Matki Boskiej Roztwornej (Strumiennej), co wiązało się z zaobserwowanymi zmianami w przyrodzie, mianowicie otwieraniem, budzeniem się ziemi do życia oraz wypełnianiem strumieni wodą z topniejącego lodu.

W Polsce i wielu krajach początek wiosny świętowany jest na różne sposoby. Wielkimi ogniskami i fajerwerkami zimę żegnają Hiszpanie, Szwajcarzy palą kukłę bałwana, Japończycy podziwiają kwitnące wiśnie, Tajlandczycy organizują festiwal wody. Nasze rodzime tradycje i zwyczaje w niczym nie ustępują tym ze świata. Nieodzownym symbolem pożegnania zimy była i nadal jest marzanna- kukła wykonana ze słomy i odziana w gałgany, zaś dawniej strojona w białe płótno lub odświętne odzienie.

Postać ta wraz z korowodem dziewcząt obchodziła wieś, aby na koniec na jej obrzeżach zostać zniszczona, jako symbol zimy, ale również chorób i nieszczęść. Po tym wydarzeniu przychodził czas, aby panny przyniosły wiosnę do chat i gospodarstw, ustrajały więc pięknie świerkowe gałązki – gaik (maik), symbol rozkwitu i nowego życia i odwiedzały gospodarzy w ich domostwach.

W niektórych regionach Polski w święto Matki Boskiej Strumiennej rozwiązywano snopy zboża gdyż wierzono, że patronka tego dnia obdarzy żyzną ziemią i urodzajnym plonem.

Wiosna to czas obfitujący w wiele symboli i wierzeń. Nawet dziś z niecierpliwością wypatruje się bocianów wracających do swych gniazd, nasłuchuje się pierwszego śpiewu skowronka, czy czeka na pierwszy wiosenny grzmot. Pewnego rodzaju zwyczajem stały się wiosenne porządki, często nawiązujące już do Wielkanocy.

Tegoroczne nadejście wiosny świętowaliśmy w naszej szkole bardzo kolorowo i radośnie 19 marca 2021 roku. Na spacer po szkolnym obejściu marzannę wykonali uczniowie klasy I i II, wychowankowie zerówki przygotowali śliczne bibułowe kwiaty, a dzieci z klasy III prezentowały kunsztownie wykonane gaiki – dekoracje niosące wiosnę, ale i biorące tego dnia udział w szkolnym konkursie wiosennym. Nasz barwny korowód uświetnili swoją obecnością Miss i Mister Wiosna 2021, wybrani przez rówieśników ze szkoły. Tego dnia pogoda stanowiła doskonałą ilustrację pożegnania zimy i powitania wiosny. Kiedy udawaliśmy się na podwórko szkolne z naszymi dekoracjami, padał śnieg, który w miarę naszych gromkich okrzyków: Odejdź zimo, przybądź wiosno!!! ustępował słonecznemu niebu. Jednak tego dnia aura zmieniała się jeszcze kilkukrotnie, potwierdzając prawdziwość przysłowia: W marcu jak w garncu.

Tradycją w naszej szkole stały się wiosenne konkursy, których wyniki zaprezentujemy poniżej. Dla uczniów klasy I i II zorganizowano Wybory Miss i Mistera – Wiosna 2021. Zadaniem dzieci było przygotowanie pięknego stroju, ciekawej fryzury, krótkiej informacji o sobie oraz zaprezentowanie się przed przedszkolakami oraz szczególnie przed kolegami i koleżankami z klasy III, ponieważ byli oni jednocześnie jurorami przyznającymi punkty na specjalnie przygotowanych kartach. Rywalizację tę wygrali: Anna Gaweł oraz Arkadiusz Olesiak, uczniowie klasy II, stając się tego dnia parą patronującą obchodom powitania wiosny. Wszyscy uczestnicy tej zabawy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a Miss i Mister dodatkowo szarfy i korony.

Twardy orzech do zgryzienia miała komisja oceniająca gaiki uczniów klasy III. Od piątkowego poranka można było podziwiać w grupach klasowych te cudne dzieła prezentowane na szkolnym korytarzu. Komisja powołana spośród nauczycieli Szkoły Podstawowej w Hadykówce przyznała następujące miejsca ex aequo:

Miejsce I:

– Michalina Rozmus,

– Filip Malicki,

– Paweł Ziętek.

Na miejscu II znaleźli się:

– Piotr Czachor,

– Wiktor Ragan,

– Hubert Sochacki,

– Bartłomiej Witkowski.

Trzecią nagrodę otrzymali:

– Klara Blicharz,

– Dominika Brózda,

– Patryk Serafin.

Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy, słodycze, nagrody książkowe oraz gadżety związane z bezpieczeństwem na drodze. Gaiki wyeksponowano również w oknach sal lekcyjnych, co wprowadziło do nich wiosenną atmosferę, ale i przypomniało o tradycji wykonywania tego rodzaju ozdób.

Po takim powitaniu wiosny możemy bez obaw wypatrywać cieplejszych dni!

Zapraszamy również do obejrzenia prezentacji z powitania wiosny w Szkole Podstawowej w Hadykówce.

Opracowanie: Monika Dworak