Szkolne przygody gangu swojaków

IMG_9799.JPG

Od połowy września, zaraz po otrzymaniu dostępu do materiałów dydaktycznych organizatora ogólnopolskiego programu edukacyjnego „ Szkolne Przygody Swojaków” przystąpiliśmy do jego realizacji. W tym roku program stawiał na ukazanie piękna polskiej przyrody oraz odkrywania sekretów otaczającego nas środowiska. Wielu dzieciom pomógł wyjść z domu, oderwać wzrok od komputera, ekranu telewizora czy telefonu.

Nowi bohaterowie, w tym zagrożone i chronione gatunki zwierząt przybliżały dzieciom regiony Polski, w których występują. Pokazywały, co kryje przyroda i jak żyć z nią w zgodzie, wyciągały dzieci na świeże powietrze, by obserwować magię przyrody.

Uczniowie klas 0 – I z zaangażowaniem wykonywali zadania  Gangu Swojaków pozwalające im poznawać najbliższe środowisko oraz aktywnie spędzać czas.

Klasa I wzięła również udział w szkolnym plastycznym konkursie „Swojakowe mieszkanie”, w którym za pomocą wybranych środków plastycznych mieli przedstawić, jak wyobrażają sobie wnętrze domku wybranego Swojaka. Jury składające się z uczniów klas II-V przyznało następujące miejsca: I miejsce – Hiacynta R., II miejsce – Izabela D. oraz Jan K., III miejsce – Zofia P. Każde dziecko w nagrodę otrzymało maskotkę Swojaka, dyplom, słodycze oraz kolorowe gadżety z rąk pani dyrektor.

Dzieciaki z klasy II i III obserwowały zmiany zachodzące aktualną porą roku na drzewach, tropiły ślady dzikich zwierząt w pobliskich lasach. Wykonały piękne zielniki, które mogą służyć jako pomoc dydaktyczna dla młodszych klas. Nasza sala lekcyjna została ozdobiona stroikami jesiennymi, które zawierały skarby lasu. Chętnie i z wielkim zapałem zaangażowały się w sprzątanie lasów. Obserwowały pogodę i zgromadziły mnóstwo jedzonka dla ptaków na zimę. Na lekcjach techniki wykonywaliśmy kontur naszej ojczyzny, który staranie wykleiliśmy kolorowym papierem. Na mapie umieściliśmy zagrożone i chronione gatunki zwierząt zgodnie z ich występowaniem. Podsumowaniem realizacji programu na etapie szkolnym był klasowy konkurs na najciekawiej wykonaną sylwetę zagrożonego lub chronionego zwierzęcia. W konkursie przyznano 8 pierwszych miejsc, 2 drugie i 1 trzecie. Uczniowie za nagrody otrzymali pluszowe maskotki swojaków i książki.

IMG_9794.JPG

Zbiorową pracę wysłaliśmy także do Jeronimo Martins Polska S.A., właściciela sieci sklepów Biedronka, by walczyć o jedną z pul nagród.