Wrażenia z Wycieczki

Wycieczki szkolne należą do najbardziej wszechstronnych form organizacyjnych procesu dydaktyczno-wychowawczego. Wpływają m.in. na kształtowanie wyobraźni i myślenia, skłaniają do zadawania pytań, wnioskowania, utrwalają zdobytą wiedzę i umiejętności.
19 maja dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I wraz z wychowawczyniami udały się na wycieczkę do „Fantazji” w Rzeszowie.

Jest to jedno z większych w Polsce centrów zabaw i rozrywki dla dzieci i rodziców. Głównym celem tej wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę, rozwijanie motoryki dużej i małej, stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu.

Przez całą drogę do Rzeszowa dzieci były niezwykle podekscytowane. Nie mogły doczekać się celu podróży. Na miejscu, po zapoznaniu się z zasadami obowiązującymi na placu zabaw, rozpoczęły się radosne harce na ogromnej konstrukcji składającej się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów wypełnionych kolorowymi piłeczkami. Dzieci odważnie zjeżdżały z wysokiej dmuchanej zjeżdżalni, korzystały z mini pojazdów, trampoliny, automatów i wielu innych atrakcji. Mogły wykazać się zręcznością, zwinnością oraz sprawnością fizyczną. Dużym zainteresowaniem cieszyły się armatki przeznaczone do strzelania miękkimi piłeczkami. Dostarczyły one dzieciom mnóstwa emocji podczas „bitwy”.

W przerwie dzieci mogły usiąść przy stole, zjeść kanapki i inne smakołyki włożone przez rodziców do plecaka. Miały też możliwość zakupienia drobnej pamiątki. Zabawa była wyśmienita i trwała 2 godz. Dzieci, chociaż z żalem opuszczały salę zabaw, to wiedziały, że czeka je jeszcze smakowita niespodzianka, więc czym prędzej udaliśmy się do autobusu. W drodze na parking obserwowaliśmy zabudowę dużego miasta oraz powstające nowoczesne wieżowce i pracujące przy ich budowie wysokie dźwigi.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kolbuszowej, gdzie w „Miętowej budce” dzieci mogły wybrać sobie ulubiony smak lodów, które spożyły w przyjemnych okolicznościach nowo powstałych bulwarów nad Nilem im. bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie mogliśmy usiąść na widowni amfiteatru, ochłodzić się przy fontannie multimedialnej oraz skorzystać z obiektów do plenerowej aktywności i wypoczynku. Wstąpiliśmy również do znajdującej się przy bulwarach Kolegiaty Wszystkich Świętych – zabytkowego kościoła parafialnego usytuowanego na wzniesieniu. Na 500-lecie powstania parafii, przypadające w 2010 roku, budynek przeszedł generalny remont, podczas którego odnowiono m.in. cztery ołtarze boczne pochodzące z końca XVIII wieku, istniejące malowidła ścienne, a na sklepieniach umieszczono motyw rozgwieżdżonego nieba. Odtworzono również nastawę ołtarzową na wzór wcześniejszego „Wielkiego Ołtarza”oraz stalle w prezbiterium. W ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej przeniesiony z kaplicy cmentarnej Tyszkiewiczów, którego zasłonę stanowi Apoteoza Matki Bożej – Królowej Wszystkich Świętych. Zaciekawiły nas też zabytkowe organy pochodzące z 1934 roku, umieszczone nad głównym wejściem do świątyni.

Był to dzień pełen radości, wspólnej i wyśmienitej zabawy. Taki wyjazd to znakomity pomysł na bezpieczne i aktywne spędzenie czasu z rówieśnikami.

L.M.