DZIEŃ KROPKI

„Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi”

                                                           J. Korczak

            15 września jest Międzynarodowym Dniem Kropki. Jest to święto dziecięcej kreatywności, zabawy, rozwijania talentów oraz budowania poczucia własnej wartości. Obchodzi się  go w 196 krajach na całym świecie. Ustanowione zostało w 2008 roku, a inspiracją do tego stała się książka pod tytułem „The Dot” (Kropka) Petera H. Reynoldsa. Bohaterką historii jest dziewczynka o imieniu Vashti, która właśnie dzięki zwykłej kropce i nauczycielce plastyki, odkryła w sobie talent i odzyskała wiarę w swoje możliwości. Zrezygnowana i pozbawiona pewności siebie Vashti usłyszała od nauczycielki: „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”. Okazało się, że nawet malutka kropka ma ogromną moc. “Dzieło” Vashti w postaci czarnej kropki na środku kartki wkrótce zawisło na ścianie, oprawione w złotą ramę. W tym momencie rozpoczęła się piękna, pełna kreatywności przygoda. Dziewczynka zdała sobie bowiem sprawę, że ogranicza ją jedynie wyobraźnia i że w każdym z nas drzemie talent, który potrzebuje jedynie impulsu, aby pokazać się światu.

            W tym dniu dzieci z oddziału przedszkolnego założyły piękne ubrania w kropki. Po zapoznaniu z historią Washi oraz wysłuchaniu piosenek i wierszy o kropce przystąpiły do  tworzenia pomysłowych i barwnych prac plastycznych na bazie kropek. Powstał m.in. duży plakat, piłka w kropki namalowane patyczkami kosmetycznymi, długa gąsienica złożona z kolorowych kółek, literki ozdobione kropkami z plasteliny.  Dzieci układały również różne kompozycje z kolorowych kółek, łączyły kropki, aby zobaczyć gotowy obrazek misia, uczestniczyły w zabawach ruchowych z wykorzystaniem kropek w postaci krążków, obręczy czy też dysków sensorycznych. Tego dnia dzieci dostrzegły kropki tam, gdzie wcześniej nikt nie zwracał na nie uwagi. Okazało się, że są na zabawkach, meblach,  ubraniu, a nawet na buzi w postaci piegów. Na zakończenie zabaw z kropką dzieci otrzymały dyplom za udział w kreatywnych zajęciach.

            Międzynarodowy Dzień Kropki był pełen wrażeń i atrakcji. Dzieci doszły do wniosku, że każde z nich ma jakiś ukryty talent, który czeka na odkrycie.

                                                                                                                                              L.M.