Wielkanocne warsztaty kulinarne

Edukacja kulinarna w szkołach  kształtuje zdrowe nawyki żywieniowe, przełamuje bariery w poznawaniu nieznanych produktów i potraw oraz wpaja dzieciom zasady higieny.
Zajęcia kulinarne umożliwiają dzieciom zdobycie wiedzy na temat produktów spożywczych i wykorzystania ich w kuchni, uczą współdziałania w grupie, rozwijają kreatywność i umiejętności manualne. A ponadto dzieci znakomicie się przy tym bawią! 

Na warsztatach kulinarnych dziecko uczy się, do czego służą poszczególne sprzęty i akcesoria kuchenne. Mieszając składniki potraw w odpowiednich proporcjach, rozwija umiejętności matematyczne.

          Przygotowania do Wielkanocy rozpoczęły się już na dobre. W środę 29 marca dzieci z klas 0 – III uczestniczyły w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w budynku OSP.  Aby podtrzymać tradycję świąteczną, dzieci wspólnie z paniami przygotowały najpierw ciasto na ucierane babeczki i babki. Wszyscy dzielnie pracowali: miksowali masło, dodawali składniki oraz wkładali do foremek masę i dodatki w postaci czekolady i owoców. Po starannym wypełnieniu każdej foremki i ułożeniu ich na blaszce, babeczki znalazły swoje miejsce w piekarniku. Wśród nich panoszyła się kurka wykonana z tego samego ciasta. Gdy ciasto w spokoju i gorącym klimacie rozkosznie wyrastało, dzieci podzielone na grupy z  zaangażowaniem przystąpiły do przygotowania kolejnych wypieków. Zagniatały ciasto na kruche babeczki  i ciasteczka po uprzednim starciu masła na tarce i dodaniu odpowiednich składników, ucierały masę do babeczek, smarowały foremki, aby później wyłożyć je przygotowanym kruchym ciastem.    Oczywiście wśród słodkości nie zabrakło ciasteczek w kształcie symboli wielkanocnych. Ogromną radość sprawiła dzieciom dekoracja gotowych wypieków, podczas której wykazały się dużą kreatywnością.

   

          Głównym punktem tej kulinarnej działalności było pieczenie wielkanocnego baranka. Pani przedstawiła dzieciom recepturę i krok po kroku wykonała ciasto, które wlała do odpowiedniej formy i włożyła do piekarnika. Po upieczeniu baranek dumnie królował wśród innych wypieków.

          Dodatkową atrakcją było smażenie naleśników, a następnie smarowanie ich przygotowanym przez dzieci serem. Naleśniki zostały zapieczone i spałaszowane z apetytem przez dzieci w przerwie między absorbującą działalnością. Na koniec odbyła się degustacja wykonanych słodkości. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że wszystko jest pyszne, a smakuje jeszcze bardziej, ponieważ pracowały z dużym poświęceniem i zaangażowaniem, wkładając w wykonanie wypieków dużo serca.

          Warsztaty kulinarne były wspaniałą zabawą w cukierników i cenną lekcją współpracy w grupach. Pieczenie i własnoręczne dekorowanie przygotowanych smakołyków sprawiło dzieciom wiele radości, a każdy „mały piekarz” zabrał swój wypiek do domu, aby włożyć go do koszyczka i poświęcić w Wielką Sobotę razem ze święconką.

Dziękujemy serdecznie Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za ciepłe, pełne humoru przyjęcie, za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie tak wspaniałego spotkania. Wiedza na temat rodzaju świątecznych wypieków i sposobu ich wykonania przekazana dzieciom, z pewnością zaowocuje w rodzinnych przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych.

L.M.