Wycieczka do Łańcuta

29 maja dzieci z klas młodszych miały możliwość zwiedzenia jednej z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych rezydencji arystokratycznych w naszym kraju– Muzeum-Zamek w Łańcucie. 

Pałac łańcucki powstał z inicjatywy Stanisława Lubomirskiego, który obrał to miasto na drugą siedzibę dla swojej rodziny. W swoim założeniu rezydencja ta miała być otoczona najnowocześniejszym ówcześnie systemem umocnień.

Urządzone w Łańcucie ekspozycja muzealna wyróżnia się bogactwem zbiorów na tle innych dawnych rezydencji magnackich w Polsce. Wystrój wnętrz urzekł nas przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami, żyrandolami i innymi zabytkowymi przedmiotami, przestronnością i różnorodnością zdobień.

Podczas zwiedzania pałacu uczestniczyliśmy także w warsztatach edukacyjnych „Fruś i Adalo, czyli zabawy wesołej kompanii”. Pod kierunkiem Pani przewodniczki uczniowie poznali dzieci, które kiedyś mieszkały w łańcuckim Zamku, dowiedzieli się o ich grach i zabawach, a także same miały możliwość spróbowania zagrania w niektóre z nich.

Zamek otoczony jest rozległym parkiem, wzdłuż którego mogliśmy udać się spacerkiem do  Storczykarni, w której zgromadzono wiele roślin pochodzących z innych kontynentów. Ekspozycja bardzo podobała się dzieciom, a wilgotność powietrza powodowała, że czuliśmy się tam, jak w dżungli.

Po tych atrakcjach udaliśmy się do Maneżu, gdzie zjedliśmy pyszny, domowy obiad z lodowym deserem.

Wzmocnieni sytym posiłkiem wyruszyliśmy w kierunku Stajni i Wozowni, gdzie podziwialiśmy niezwykłą kolekcję zabytkowych pojazdów konnych. Ogromne wrażenie wywarły na nas ściany Wozowni, ozdobione  kolekcją trofeów  – zwierząt przywiezionych  z podróży do Afryki przez ostatniego właściciela pałacu.

Ostatnim punktem wyjazdu był zakup pamiątek, które będą przywoływać miłe wspomnienia z odwiedzonego miasta.

Nasza wycieczka była dofinansowana z funduszu sołeckiego, za co serdecznie dziękujemy.