Obrazki

Wizyta uczniów klas I-IV w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Uczestnicząc w programie edukacyjnym „ Ludowość bawi, smakuje i zachwyca”  w ramach Projektu Podkarpackie Inicjatywy Ludowe 2018-2019 uczniowie Szkoły Podstawowej w Hadykówce realizowali wiele przedsięwzięć mających na celu poznanie oraz poszerzanie wiedzy o historii i tradycjach naszego regionu. Wychowankowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach plastycznych, fotograficznych, historycznych, kulinarnych i tanecznych. Doskonałą okazją do spotkania z regionalnymi tradycjami była wizyta w kolbuszowskim skansenie, gdzie uczniowie wzięli udział w warsztatach „Wycinanki dookoła ściany”. Dzieci, po wysłuchaniu informacji na temat bogactwa wzorów lasowiackich wycinanek, sposobów ich wykonania oraz wykorzystania takich dekoracji przez dawne gospodynie, ochoczo przystąpiły do tworzenia owych dzieł sztuki ludowej. Warsztaty tak pochłonęły naszych uczniów, że z upływem czasu spod dłoni każdego uczestnika uzbrojonej w nożyczki wychodziło po kilka przepięknych wycinanek. Zachwytom i zadziwieniu nie było końca, kiedy uczniowie rozkładali swoje wycinanki,a ich oczom ukazywały się finezyjne wzory. Wszystkie prace są dowodem inwencji twórczej wychowanków naszej szkoły oraz łącznikiem między tradycją ludową, a współczesnym światem.
Kolejnym etapem naszego pobytu w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, było zwiedzanie zagród lasowiackich oraz zabytkowego kościoła. Dzieci dziwiły się różnym sprzętom, skrzętnie dopytywały o ich przeznaczenie i funkcję w gospodarstwie. Duże wrażenie wywarła również wystawa drewnianych zabawek. Te proste w działaniu, ale jakże barwne i różnorodne cudeńka udowodniły, że historia i tradycje regionalne mają wiele do zaoferowania osobom w każdym wieku. Uczniowie również docenili kunszt wykonania zabawek i ich ponadczasowość, dostrzegając fakt, że aby działać nie potrzebują zasilania i można bawić się nimi niemal w nieskończoność. Niezwykłe wrażenie wywarł też zabytkowy kościół, który mogliśmy obejrzeć od środka. Przewodnik przybliżył nieco jego historię oraz współczesną rolę, jaką pełni w skansenie.
Miłym zakończeniem naszego pobytu w tak przesyconym ludowością miejscu, była możliwość zakupienia pamiątek oraz poczęstunek zorganizowany i przygotowany przez niezrównane mamy naszych uczniów. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wizyta na skansenie była ciekawą wędrówką do świata naszych przodków.

MD

    

NARÓD BEZ HISTORII BŁĄDZI JAK CZŁOWIEK BEZ PAMIĘCI

DSCF3332.JPG

11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały nam dni 123 lat niewoli Polski. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami  oraz recytacjami wierszy, co  przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil. Do obchodów Święta Niepodległości włączyli się także najmłodsi  uczniowie z oddziału przedszkolnego. Artyści  zebrali zasłużone brawa. Apel uświadomił wszystkim uczniom, jak ważna jest Polska – nasza Ojczyzna.

Magia, czy nauka ?

DSCF2266.JPG

 W poniedziałek 16 maja w naszych szkolnych progach gościła grupa Zaelektryzowani, która łącząc elementy spektaklu teatralnego, jak i lekcji przyrody zaprezentowała niezwykle wybuchowe eksperymenty.   Cała fabuła przedstawiona w humorystyczny sposób miała formę dydaktyczną, która umożliwiła uczniom aktywne uczestnictwo w wydarzeniu. Dzieci  z zainteresowaniem obserwowały prezentowane doświadczania np.: samozapłon siedmiotlenku manganu, wytwarzanie domowym sposobem helu i wodoru, doświadczenia związane z CO2. Po zaprezentowanych pokazach prowadzący wyjaśniali tajniki doświadczeń z wykorzystaniem różnych substancji chemicznych. Występ wzbudził wiele różnorodnych emocji i niezapomnianych przeżyć. 

MKP