Elektrośmieci

15 marca w naszej szkole gościliśmy panią Krystynę Dec z Fundacji Czysta Ziemia, która prowadząc zajęcia metodą warsztatową uzupełniła i poszerzyła wiedzę uczniów na temat radzenia sobie z zużytymi elektrośmieciami. Zagadnienia i prelekcje były dostosowane do wieku dzieci.                         

Najmłodsi układali Kodeks Młodego Ekologa, zapoznali się z terminem PSZOK i nauczyli się piosenki „Ach te elektrośmieci”, po której złożyli eko przysięgę.  Klasy starsze dyskutowały o tym, co zrobić z elektrośmieciami, przybliżyły sobie proces recyklingu i symbol przekreślonego kosza, a w ramach rywalizacji drużynowej układały z nakrętkowych puzzli słowa, nawiązujące do tematu. Prowadząca omówiła także 5 złotych zasad postępowania z ZSEE, konsekwencje zatrucia środowiska i upcykling. Poruszone zostały również prawa i obowiązki konsumenta oraz koszty gospodarowania odpadami. Uczniowie na zakończenie spotkania otrzymali dyplomy, opaski i ulotki. Odpowiednia zbiórka elektroodpadów pozwala chronić środowisko i pomaga rozwojowi gospodarki, dlatego dziękujemy pani Krystynie za niesamowite warsztaty podnoszące świadomość w zakresie praw i obowiązków obywatelskich w świetle ustawy o ZSEE. Razem możemy zmniejszyć ilość niebezpiecznych odpadów!

Tego dnia nastąpiło także uroczyste rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego, adresowanego dla uczniów klas I – III, którzy uprzednio wykonali zadania w dzienniku kulinarym.                                                                    

Konkurs był podsumowaniem realizowanego programu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Mocniaków” i polegał na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej talerz ze zbilansowanym posiłkiem, czyli takim, który zawiera 5 grup produktów potrzebnych do kompletnego i zbilansowanego odżywiania, dowolną techniką plastyczną na formacie A3.

Komisja konkursowa spośród 12 prac wyróżniła 8, które spełniły wszystkie wymogi formalne, wyróżniały się oryginalnością i wartością merytoryczną. Zwycięzcy zostali nagrodzeni maskotkami pozyskanymi od Jeronimo Martins Polska SA., właściciela sieci sklepów Biedronka.

Wyniki :

I  miejsce –  Eryk Brózda i Jan Książek

II miejsce – Klaudia Olesiak, Kornelia Blicharz, Dawid Mokrzycki

III miejsce – Karol Blicharz, Zofia Urban, Antonina Urban

Dyplomy za udział otrzymali :

 Maria Paduch, Zofia Paduch, Hiacynta Rozmus i Aurelia Rozmus

Dziękujemy i gratulujemy Wam kreatywności, bo wszystkie prace były piękne !