Popularyzujemy mowę naszych przodków – Festiwal Mowy Lasowiackiej

DSC_0919.JPGLasowiacy to grupa ludzi mieszkająca niegdyś na terenie Puszczy Sandomierskiej. To właśnie las wpływał na całe ich życie: na ich zajęcia, pożywienie, ubiory oraz wierzenia. Mówili gwarą. Swoją mowę przekazywali dzieciom podczas codziennych zajęć, pracy, a także zabawy. Obecnie gwara lasowiacka kojarzona jest już tylko z grupą najstarszych żyjących mieszkańców Puszczy.

 

W tym roku eliminacje konkursowe Festiwalu Mowy Lasowiackiej odbyły się 8 grudnia. Wzięli w nich udział również uczniowie naszej szkoły. Jury w składzie: Romuald Gondek –polonista, autor Słownika Gwary Lasowiackiej, Janusz Radwański – dialektolog, poeta i pisarz i Jarosław Mazur – muzyk, krzewiciel kultury ludowej przyznało naszym uczniom następujące miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Kategoria klas IV – VI – prezentacje indywidualne – II nagroda Patryk z klasy VI

Kategoria klas IV – VI – prezentacje zespołowe – I nagroda zespół Hadykowiaczki w składzie: Julia, Patrycja, Magdalena, Wiktoria, Karol, Sebastian i Grzegorz.

Kategoria klas VII, VIII, gimnazja – prezentacje zespołowe – II nagroda zespół Hadykowianki w składzie Aleksandra i Kinga.

Uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz podsumowanie tegorocznego festiwalu odbyło się w niedzielę 16 grudnia. Laureaci zaprezentowali się przed licznie zgromadzoną w SOK-u publicznością.

Gratulujemy serdecznie uczniom naszej szkoły i mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będą przypominać i popularyzować mowę swoich przodków w kolejnych Festiwalach Mowy Lasowiackiej.

LM