’Żywa’ lekcja historii w SP w Hadykówce

27 listopada 2018 roku Szkołę Podstawową w Hadykówce odwiedziła grupa artystyczna Rekonstrukto z Lublina z pokazem historycznym „Ku niepodległej”.

Prowadzący ubrani w stroje z epoki w ciekawy sposób opowiedzieli nam o tym, jak Polacy walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Uczniowie klas I- VIII oraz przedszkolaki aktywnie uczestniczyli w tej nietypowej i wesołej lekcji historii poznając okoliczności wybuchu powstań narodowych i I wojny światowej, sytuację Polaków pod zaborami, rolę marszałka Piłsudskiego i jego legionów, stroje z epoki, kolekcje replik broni oraz kulturę i sztukę patriotyczną. Podczas pokazu uczniowie wspólnie się bawili, ćwiczyli sztukę fechtunku i podstawy musztry wojskowej, wcielili się w rolę sanitariuszy, bandażowali i przenosili rannych. Mogli też przymierzyć stroje z epoki, wziąć do ręki replikę broni używanej przez powstańców i żołnierzy podczas I wojny światowej.
Lekcja wzbudziła duże zainteresowanie i na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów, bo historia nie musi być nudna, ale ciekawa i pasjonująca.

DM