Dzień Pizzy w naszej szkole

Międzynarodowy Dzień Pizzy to jedno z najchętniej obchodzonych nietypowych świąt na świecie, a ilu fanów tego dania, tyle opinii co do tego, jaka jest najlepsza pizza. 
Międzynarodowy Dzień Pizzy lub Światowy Dzień Pizzy obchodzimy w Polsce w środę 9 lutego, jednak nie wszędzie tak jest. Chociaż Dzień Pizzy to święto obchodzone na niemalże całym świecie, to jego daty różnią się w poszczególnych krajach. 
We Włoszech Dzień Pizzy wypada 17 stycznia, gdyż wtedy wypada dzień św. Antoniego, którego uznaje się m.in. za patrona pizzerii.  Ten dzień oficjalnie ustanowiono zresztą na święto Pizzy w 2017 roku. Pizza otrzymała wówczas tytuł Światowego Dziedzictwa Komitetu UNESCO ds. ochrony niematerialnej kultury. 
W Brazylii Dzień Pizzy obchodzi się 31 sierpnia. 
W Wielkiej Brytanii Dzień pizzy obchodzi się 1 lipca. 
Jednym z najciekawszych faktów na temat pizzy jest to, że wcale nie pochodzi z Włoch. Zatem dlaczego to danie od zawsze kojarzy się nam z Italią? 
Na długo przed tym, zanim Włochów zaczęto uznawać za specjalistów w przygotowywaniu pizzy, w innych regionach świata pojawiały się uproszczone wersje tej potrawy. W Grecji często jedzono płaski chleb z oliwą, ziołami i czosnkiem, a w Egipcie chlebopodobne placki.
Rzymianie po podbiciu Grecji przejęli zaś wiele z helleńskiej kultury. Przygotowywali ciasto za zakwasie i robili z niego pierwotną wersję pizzy, do której w XVII wieku zaczęto dodawać pomidory. 
Przełomem dla przepisu na pizzę był 1889 rok, kiedy to w Neapolu narodziła się potrawa, którą dziś znamy jako włoską pizzę Margheritę — placek z serem mozzarella, pomidorami i bazylią. 

de74a87d-e7eb-41dd-8692-d2c5ae4d17c2.JPG