Babcia z Dziadkiem malują uśmiech bez pędzla i farby

Babcie i Dziadkowie – skarbnice dobrych rad, troskliwi opiekunowie, najlepsi przyjaciele w potrzebie, cierpliwi przewodnicy po świecie uniwersalnych wartości. Któż tak jak oni potrafi przytulić do serca, pocieszyć, wyjaśnić to, co wydaje się niezrozumiałe, ale też upomnieć i wskazać dobrą drogę z serdecznym i życzliwym uśmiechem na ustach?

Wyjątkowość Babć i Dziadków dostrzeżono na świecie wiele lat temu. W Polsce Dzień Babci ustanowiono w 1965 roku, a jego pomysłodawcą był Kazimierz Flieger. Święto to ma związek z uhonorowaniem kwiatami i tortem polskiej aktorki filmowej i teatralnej – Mieczysławy Ćwiklińskiej, która właśnie 21 stycznia 1965 roku miała wystąpić w Poznaniu w wieku 85 lat. Nieco później zaczęto obchodzić Dzień Dziadka, przypadający na 22 stycznia. W Stanach Zjednoczonych świętuje się Narodowy Dzień Dziadków zatwierdzony w 1978 roku przez prezydenta i Kongres, a przypadający na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które ma miejsce w pierwszy poniedziałek września. W USA symbolem tego dnia jest niezapominajka oraz hymn „Piosenka dla Babci i Dziadka”. Historia Dnia Babci we Francji wiąże się ze znanym napojem – kawą, która w latach 50. XX wieku w północnej części Francji była sprzedawana przez właścicieli sklepu pod nazwą Kawa Babci. Dzień Babci jest rozwinięciem tego przedsięwzięcia i przypada na pierwszą niedzielę marca, kiedy zwyczajowo z tej okazji organizowane są konkursy oraz spotkania przy ciastku i … kawie. Mimo braku typowego Dnia Babci i Dziadka w Japonii, początkowo od 1951 roku było tam obchodzone Święto Ludzi Starszych, które w 1966 roku zyskało bardzo wymowną nazwę Dnia Szacunku dla Wieku (Dnia Szacunku dla Starszych). Dzień ten jest w Japonii świętem narodowym, którego obchody przybierają formę spotkań kulturalnych i sportowych dla seniorów. Dzieci, podobnie jak w Polsce, przygotowują obrazki i upominki, którymi obdarowują swoje babcie i dziadków, ale również starszych pensjonariuszy domów opieki. Dzień ten ma skłaniać do refleksji nad potrzebą opieki i jej warunkami dla osób starszych oraz kształtować postawę szacunku i wdzięczności za ich wkład w rozwój społeczeństwa.

Wdzięczność i szacunek dla kochanych Babć i Dziadków w przeddzień ich święta wyraziły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Hadykówce. Piosenkami, wierszykami i inscenizacją uczniowie klas I-III oraz wychowankowie oddziału przedszkolnego dziękowali im za opiekę, dobroć i troskę, wspominali miłe wspólne chwile oraz składali życzenia zdrowia, radości i uśmiechu na co dzień. Znaczenie Dnia Babci i Dziadka nasi uczniowie podkreślili odświętnymi strojami, dekoracją wyrażającą miłość i przywiązanie oraz pełnym emocji występem, do którego sumiennie się przygotowywali pod okiem swoich wychowawczyń: p. L. Małek, p. M. Kosiorowskiej – Puk i p. M. Dworak. Niechaj przygotowana akademia, laurki i upominki oraz radość i oczekiwanie, jakie od kilku dni towarzyszą dzieciom w związku ze spotkaniami z Babciami i Dziadkami, będą potwierdzeniem ich szczerego oddania, docenienia szanownych seniorów, niech cieszą oko i wzruszają serce. Życzymy stu lat i więcej i zapraszamy do obejrzenia filmu z programem artystycznym.

M.D., M. K.-P.