„Teatr to miejsce jest niezwykłe […] można do kraju baśni trafić i poznać światy całkiem nowe […]” J. Koczanowska

Tuż przed feriami zimowymi w Szkole Podstawowej w Hadykówce pani dyrektor Agnieszka Magda zebrała uczniów na apelu, podczas którego przekazała gratulacje, dyplomy i nagrody, jakie nasi wychowankowie zdobyli podczas XIX Festiwalu Teatrów w Trzęsówce. Naszą szkołę podczas otwarcia Festiwalu 28 listopada 2021 roku reprezentowały dwie grupy teatralne. Grupa „Bajkowisko” skupiająca dzieci z klas I-III wystąpiła w przedstawieniu „W świecie bajek Jana Brzechwy” zabierającym wszystkich w fantastyczną podróż śladami bohaterów stworzonych przez Jana Brzechwę, podczas której przewodnikiem był pan Ambroży Kleks. W towarzystwie znanych z „Akademii pana Kleksa” piosenek odwiedziliśmy niespotykane wyspy Bergamuty, rzeczkę, nad którą mieszkała kaczka-dziwaczka oraz przyjrzeliśmy się postaciom zarozumiałej Samochwały, opowiadającej zmyślone historie Kłamczuchy, „przepracowanego” Lenia, Kwoki mającej wysokie mniemanie o swoim dobrym wychowaniu i przemądrzałego Jajka. Ta bajkowa podróż pozwoliła na kilka chwil oderwać się od codzienności i poszybować do świata barwnej wyobraźni, cudów i dziwów. Jednocześnie była lekcją wychowawczą, w zabawny sposób ukazującą cechy i zachowania, nad którymi należy wytrwale pracować, aby nie przylgnęły do nas określenia bohaterów J. Brzechwy. Starsi uczniowie z klas VII-VIII tworzący grupę „Teatrzyk nie Duży” zaprezentowali sztukę pt. „ A czemu by nie” na motywach komedii Moliera „Chory z urojenia”. W humorystyczny sposób dotknęli problemu przedkładania własnych interesów, dążeń i aspiracji nad dobro i szczęście innych, w tym najbliższych osób. Kiedy hipochondryczny ojciec „chory na chorobę” aranżuje korzystny dla siebie ślub swojej córki z idealnym dla siebie kandydatem do jej ręki, wszyscy wokół podejmują starania, aby Angelika poślubiła wybranka swego serca – Cleante’a. Wobec tych działań nawet chory z urojenia Argan kapituluje i zezwala córce na poślubienie ukochanego.

3984.jpg

Podczas uroczystej Gali XIX Festiwalu Teatrów w Trzęsówce, która odbyła się 16 stycznia 2022 roku, ogłoszono wyniki konkursu. Uczniowie naszej szkoły zdobyli następujące nagrody:

Wyróżnienie w kategorii Aktor otrzymała Wiktoria Brózda z klasy VIII.

Wyróżnienie w kategorii Realizacja otrzymało przedstawienie „A czemu by nie” – za dźwięk i reżyserię.

W kategorii Przedstawienia klas 0-III wyróżnienie przyznano przedstawieniu „W świecie bajek Jana Brzechwy”.

W kategorii Przedstawienia klas VII – VIII miejsce I otrzymało przedstawienie „A czemu by nie”.

Wszystkim uczniom gratulujemy, dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do dalszego rozwijania swoich talentów aktorskich.

M.D.